Hudební podsbírka
› O nás › Veřejné zakázky › Hudební podsbírkaOdborný pracovník
Bc. Kristýna Přibylová
Kurátor hudebních fondů
pribylova.komgm.cz
Hudební sbírka Oblastního muzea v Mostě zahrnuje hudební nástroje, notový archiv, a také skromnou řadu hudebních nosičů.
Hudební nástroje spadají do časového rozmezí zhruba od druhé poloviny 17. století do 30. let 20. století. Mezi poměrně širokým počtem běžnějších hudebních nástrojů, jako jsou např. housle, patří do naší sbírky také poměrně vzácné v téměř intaktní podobě dochované kusy - clarina (1675), pozoun (cca1700) či hoboj (1. pol. 18. století). V řadách našich hudebních nástrojů najdeme mj.
i mandolínu, citery, loutnu, klavichord a několik tympánů.
Podstatnou část hudební sbírky však tvoří notový materiál, který aktuálně zahrnuje několik stovek identifikovaných, samostatných jednotek. Dominantní je zde repertoár sakrální povahy, pocházející z 19. a počátku 20. století, jehož původ bude třeba převážně hledat jak v prostředí mosteckých městských kostelů, tak i v dnes neexistujících lokalitách přilehlého regionu. Zcela unikátně se pak v tomto ohledu projevuje hudební pozůstalost mosteckých minoritů, která zahrnuje nezanedbatelnou část původní konventní sbírky z 18. století, ve které najdeme opisy skladeb známých českých skladatelů, ale také kompozice lokálních autorů. Mezi ty známé hudební skladatele, jejichž skladby máme v opisech v muzeu dochované jsou např. Jan František Novák, Antonín Laube, a především František Xaver Brixi, nejvýznamnější český skladatel působící u nás v 18. století. Mimo převládající kompozice, určené pro liturgické účely, je nutné upozornit také na dochované torzo privátních hudebnin rodiny Levetzow, pocházející z pozůstalosti z Třebívlického zámku.