Exponát měsíce 7 / 2019
Sv. Anna Samotřetí
Konec 18. století, pískovec, výška 87 cm
Oblastní muzeum a galerie v Mostě, inv. č. UP 0216
V červenci 2019 představuje veřejnosti Oblastní muzeum a galerie v Mostě jako exponát měsíce sošku sv. Anny Samotřetí. Nenápadná pískovcová figura měřící 87 cm představuje ve sbírce výtvarného umění jeden z kamínků v mozaice uměleckých děl, kterou je převyprávěn příběh starého Mostu.
Soška se do muzea dostala v roce 1969, kdy ji pracovníci tehdejšího Okresního muzea v Mostě během likvidace starého Mostu zachránili z niky měšťanského domu čp. 263 v Kulové ulici. Sv. Anna coby matka Panny Marie byla od středověku široce uctívanou světicí, jejíž svátek je slaven 26. července. Dodnes zůstává pro konec července platná pranostika „Svatá Anna, chladna z rána“.
Oblibě se světice těšila zejména v hornickém prostředí coby patronka horníků. Byly po ní pojmenovávány štoly i města jako například saský Annaberg. V Mostě již od středověku podobně jako například v Krupce stával hřbitovní kostel sv. Anny, od roku 1878 evangelický.
Kompozice mostecké sv. Anny navazuje na schéma definované sousoším sv. Anny Samotřetí na Karlově mostě v Praze (1707) od barokního sochaře Matěje Václava Jäckela. Ačkoliv je výrazně zlidovělým provedením této kompozice, zachovává si některé její základní prvky.
Přes veškerý svůj lidový výraz je soška důležitým dokladem barokní kultury Mostu a současně poukazem jak dalece měšťanské prostředí Mostu světici uctívalo.
Připravila Jitka Šrejberová.
Foto Pavel Krásenský, 2019.