Porcelánová kávová souprava s exotickým motivem
› Detail › Porcelánová kávová souprava s exotickým motivem
Exponát měsíce 12/2024
Exponát měsíce prosince byl vybrán s ohledem na probíhající výstavu s názvem „Z Mostu až na konec světa“, která prezentuje muzejní sbírku exotických předmětů, pocházejících ze všech koutů světa. Zájem o exotické kraje ovlivňoval v různých obdobích estetické cítění Evropanů a promítal se do všech druhů umění i uměleckého řemesla. Výjimkou nebyla ani výroba keramiky a porcelánu v českých zemích. Naše vystavená kávová souprava byla vyrobena v továrně firmy Victoria A. G., ve Staré Roli pravděpodobně mezi lety 1918 až 1938. Sbírkový servis není kompletní, obsahuje celkem 9 kusů porcelánového zboží. Skládá se z velké konvice na kávu, malé konvičky na mléko, dvou cukřenek a pěti šálků s podšálky. Vše je vyrobeno z jemného bílého porcelánu, hlavní dekor je proveden formou barevných obtisků a doplněn ruční malbou, ouška a úchytky jsou opatřeny červenohnědou glazurou. Ústřední motiv zpodobňuje dvojici ženských postav v tradičním japonském oděvu – kimonu, v romantické krajině s jezírkem, můstkem, pavilonkem a modrými kosatci. Barevná škála dekoru napodobuje tradiční japonské vzory.
Některé kusy porcelánu jsou na rubové straně opatřeny výrobní značkou „Viktoria Czecho – Slovakia“, která je tištěná pod polevou zelenou nebo modrou barvou a doplněna číslicí. Náš exponát měsíce je opatřen značkou, jejímž hlavním motivem je ozdobená korunka s vrcholovým nápisem Victoria a dolním nápisem Czecho – Slovakia, který nahradil původní nápis Austria. Továrna v průběhu svého trvání používala několik typů výrobních značek. Samotná továrna byla založena v roce 1883 ve Staré Roli (Alt Rohlau – dnes městská čtvrť Karlových Varů) a zapsána jako Porzellanfabrik Victoria Schmidt & Co., později známá pod názvem Porzellanfabrik Victoria A. G. Majitelem továrny byla londýnská firma Lazarus & Rosenfeld. Porcelánka produkovala spotřební zboží pro širokou klientelu, ale i pro náročné odběratele. Kromě laciného kameninového zboží označovaného jako „Porelite“, produkovala továrna ve větší míře celou škálu porcelánových výrobků. Od bílého, zcela nezdobeného porcelánu, přes porcelán ručně malovaný pestrými barvami až po porcelánové výrobky zdobené barvotisky. Kromě velmi oblíbených rostlinných motivů, byly žádané i tzv. „chinoiserie“ a „japonerie“ (fantastické, rostlinné, zvířecí a dekorativní vzory, čínské a japonské krajinné scenérie s figurální stafáží vytvářené dle evropských představ v 17. – 19. století). Ve dvacátých letech byl sortiment rozšířen o výrobu pomocných materiálů (např. barviv). Kvůli konkurenceschopnosti byl ve třicátých letech provoz modernizován a byly zavedeny nové technologické postupy. Slibný rozvoj se zastavil s vypuknutím druhé světové války, kdy byla do firmy dosazena německá říšská správa a z tradiční výroby se přešlo na hromadnou výrobu porcelánového nádobí pro potřeby německé armády (speciální označení mělo nádobí pro příslušníky SS – pod firemní označení „Victoria“ byl nápis „Waffen SS“). Roku 1944 byl provoz přerušen a prostory využity ke skladování leteckých součástí.
Po válce byla továrna znárodněna, sloučena s dalším starorolským závodem na výrobu porcelánu „Royal Epiag“ a ta pak dál pracovala v rámci n. p. Starorolský porcelán, Stará Role. V roce 1958 při reorganizaci porcelánového průmyslu a vytvoření oborového ředitelství Karlovarský porcelán, n. p., byla začleněna jako závod Stará Role II. Přechodně zde byl vyráběn elektrotechnický porcelán, poté co jeho výroba byla přemístěna do Loun, byla továrna zrušena. V roce 1970 byl závod Stará Role II. změněn na učňovský závod.
Text a foto: Dagmar Pícová