Pár kožených, mědí zdobených sandálů, Súdán či Etiopie, 19. století
› Detail › Pár kožených, mědí zdobených sandálů, Súdán či Etiopie, 19. století
Exponát měsíce 10 / 2024
Jednoduché sandály patří mezi nejstarší obuv na světě. První, upletené ze stvolů pelyňku, pocházejí z naleziště Rock Cave v Oregonu v USA a byly datovány do období 8000 až 7000 př. n. l. Sandály byly oblíbené již ve starověkém Egyptě. Nejčastěji se jednalo o sandály upletené z papyru či palmových listů. Známe však již i sandály kožené a z hrobových nálezů dokonce sandály zlaté. Samotné jméno sandály pochází z řeckého sandálion. Toto slovo, dodnes neznámého původu, označovalo řecké ženské jednoduché sandály. Ze starořečtiny se tento výraz přenesl přes latinu do dalších evropských jazyků (např. italské sandalo, francouzské sandale, anglické Sandals, německé Die Sandale či polské sandały).
Kožené sandály ze sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě (OMGM) svým tvarem a způsobem uchycení nohy vycházejí z několika typů obuvi. Tvar podrážky odkazuje na tvar typický pro střední a subsaharskou Afriku, ale způsob uchycení nohy, provedení i zdobení je charakteristické pro Arabský poloostrov a zvláště jeho jižní část (Saudská Arábie, Jemen, Omán). Jedná se tak o sandály z oblasti, kde se stýká africký a arabský kulturní vliv. Touto oblastí je již od středověku oblast dnešního Súdánu, Etiopie a Eritrei. Sandály ze sbírek OMGM tak pocházejí právě z této oblasti, jak napovídá i řada analogií (např. súdánské sandály ze sbírek Metropolitního muzea v New Yorku či etiopské sandály ze sbírek Muzea obuvi v Moskvě).
Pokud vás zaujala více historie Severní Afriky či exotika vystaveného exponátu navštivte určitě Oblastní muzeum a galerii v Mostě kde se v tuto chvíli konají dvě zajímavé výstavy: Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie. Výstava se koná ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem UK a Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a seznámí vás s bohatou a úspěšnou historií československé a české egyptologie v uplynulých 105 letech. Z Mostu až na konec světa. Exotika ve sbírkách Oblastního muzea a galerie v Mostě. Výstava věnovaná exotických sbírkám OMGM pocházejícím hlavně z konce 19. a první poloviny 20. století. Výstava ukáže zajímavé sbírkové předměty muzea skoro ze všech světových kontinentů. Od Dálného východu Asie po rozpálenou savanu Jižní Afriky. Od mrazivé tundry argentinské Ohňové země po sluncem spalovanou buš Austrálie.
Text: Jiří Šlajsna