Čapka vysokého úředníka rakousko-uherského námořnictva
› Detail › Čapka vysokého úředníka rakousko-uherského námořnictva
Exponát měsíce 8 / 2022
Datace: konec 19. století
Jednoduchá čapka z tmavě modrého vlněného sukna s koženým pevným štítkem a koženým podbradníkem. Na čelní straně je umístěn vyšívaný rakouský orel, nad ním pak císařská koruna. Čapka je lemována širokým černým hedvábným prýmkem, na kterém jsou umístěny dva kovové prýmky zlaté barvy. Čapka má hedvábnou stélku s nezřetelným znakem firmy (čitelné je pouze slovo Wien/Vídeň). Čapka je jen po základní konzervaci, před restaurováním.
Jedná se dle označení o čapku vysokého rakousko-uherského námořního úředníka. Na rozdíl od čapky námořního důstojníka je opatřena státním znakem (rakouský orel) místo znaku kotvy určené aktivním námořním důstojníkům. Rakouská koruna je typem určeným pro vyšší úředníky a důstojníky. Prýmky pak označují štábní hodnost (důstojníci) či příslušnost k úřední hodnosti vrchního komisaře /Ober.Comissär 1. a 2 třídy, či inženýra 1. a 2. třídy. Statut námořních úředníků byl vyhrazen i pro pedagogy Vojenské námořní reálky v Pule. Inženýrský stupeň byl vyhrazen technickým a odborným profesím jakými byli například meteorologové, kartografové, hydrografové atd.
C. a k. námořní sekce Ministerstva války (K.u.K Marinesektion) ve Vídni byla úředním oddělení rakousko-uherského námořnictva, která měla na starosti úřední agendu zabývající se úředními, ekonomickými, technickými a vědeckými záležitostmi rakousko-uherského válečného námořnictva. Zajímavostí je, že zvláště na technickém a vědeckém úseku námořní sekce tvořilo velkou část úřednictva obyvatelstvo (česky i německy mluvící) Českého království. Důvodem byla vysoká odbornost a skvělé technické vzdělání, které poskytovaly průmyslové školy a university v Čechách a na Moravě.
Text/Foto: Jiří Šlajsna