Z Mostu až na konec světa
Datum: 20.10.2024 - 31.1.2025 | Kategorie: umělecká řemesla, archeologie, historie
Exotika ovládne muzeum.
Zveme vás na výstavu
Z Mostu až na konec světa
Vernisáž se uskuteční 19. 10. 2024 v 17:30 hodin (sobota – Mezinárodní den archeologie)
Výstava je věnovaná exotickým sbírkám Oblastního muzea a galerie v Mostě, pocházejícím hlavně z konce 19. a první poloviny 20. století. Představí zajímavé muzejní sbírkové předměty skoro ze všech světových kontinentů. Od Dálného východu Asie po rozpálenou savanu Jižní Afriky. Od mrazivé tundry argentinské Ohňové země po sluncem spalovanou buš Austrálie.
Otevření výstavy bude součástí programu MDA 2024. Po zahájení proběhne od 18 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Jiřím Šlajsnou.
Tip: Mimo jiných exotických předmětů ze sbírek OMGM budou vystaveny tři tradiční japonské panenky ningjó.(Tradiční japonská panenka ningjó představuje bohatou ženu v rikše tažené mužem. Tento typ panenek patří k druhu zvanému odžima ningjó. Jedná se o realistické panenky japonských žen, které získaly své jméno podle věhlasného výrobce loutek Jirozabura Kodžima.)
Tato panenka z podsbírek OMGM pochází z přelomu 19. a 20. století. Japonské panenky ningjó v této tobě patřily vedle japonských zbraní a lakovaného zboží k nejoblíbenějším turistickým suvenýrům. V dnešní době však pro svoji nákladnost (i nové stojí 1500 až 2500 USD za kus) již Japonsko prakticky neopouštějí. Japonské kostýmní panenky zvané išimatcu ningjó nejsou dětskými hračkami (i kdyžz hraček původně vycházejí), ale mají důležitou úlohu v tradičním japonském šintoistickém náboženství. Jsou tak častou ozdobou domácích oltářů, kde zastupují duše zemřelých předků. Mají i své muzeum - Muzeum panenek nagašibina a nalézá se v městečku Močigase, prefektuře Tottori na hlavním japonském ostrově Honšú. Kromě rituálních šintoistických panenek nagašibina, zde můžete shlédnout až dalších 1000 druhů všech japonských panenek ningjó.
Exotice bude věnován i exponát měsíce října v recepci muzea, a to pár kožených, mědí zdobených sandálů z oblasti Súdánu či Etiopie, pravděpodobně z 19. století.
Výstava potrvá od 20. 10. 2024 do 31. 1. 2025
Text: Jiří Šlajsna, foto: Pavel Krásenský