Když věk je jen číslo - prodlouženo do konce ledna

Datum: 13.9.2023 - 30.1.2024 | Kategorie: historie, historie, ostatní

Zveme vás na výstavu.

V roce 2023 slaví elektrárna v Komořanech kulaté výročí. Její historie se začala psát ve válečných letech, v roce 1943. 80 let po zahájení stavby a více než 70 let po roztočení první turbíny jsou Komořany stále spolehlivým dodavatelem elektrické energie a desítky let také dodavatelem tepla pro domácnosti, školy, úřady či obchody v Mostě a Litvínově.

Zveme vás na procházku historií, na pohled do 21. století, do obrazárny a na vyprávění pamětníků:

- 10 výstavních panelů a množství dochovaných artefaktů, ukázek dobových technologií a upomínek na minulost návštěvníky seznámí s historií komořanské elektrárny a obecně energetiky na Mostecku. Autoři výstavy shromáždili historické fotografie, dobové zprávy z tisku, kroniky, ale také unikátní měřicí přístroje, hasičské vybavení či ochranné pomůcky.

- Prohlédnete si, jak vypadá moderní teplárna v 21. století, a to díky nevšednímu zážitku z fotografií ve formátu 3D.

- Návštěvníky výstavy možná překvapí, kolik umělců zachytilo industriální krásu Komořan. Některé z vystavených obrazů dodnes visí v kancelářích a dílnách, další našli autoři zaprášené ve skladech a opuštěných budovách. Mnohé z kreseb sloužily jako ocenění a diplomy.

- Devět pamětníků, kteří prošli elektrárnou v Komořanech a mnozí z nich také ervěnickou elektrárnou, vzpomíná na léta strávená v energetice. V projektu Paměť elektrárny vypráví o své práci, o vztazích, o změnách, kterými Komořany procházely, i o trávení volného času. Poslechnete si vzpomínky, jak se brodili popílkem, stavěli dětský tábor nebo zaučovali nováčky.

Na výstavě se nebudou nudit ani děti.

- V dětském koutku si vyzkouší poskládat schéma výroby tepla, naučí se pár slovíček z energetiky, zahrají si energetické pexeso nebo si mohou malovat.

Organizátoři výstavy: Teplárna Komořany s Oblastním muzeem a galerií v Mostě o. p. s

Autoři výstavy: Ing. Miloslava Kučerová, Kateřina Táborská

Otevírací doba muzea: út – pá 12:00 – 18:00, so – ne 10:00 – 18:00