youtube mostmuzeum facebook twitter

Tradiční japonská panenka ningjó

Exponát měsíce 6 / 2024

Tradiční japonská panenka ningjó představuje bohatou ženu v rikše tažené mužem. Tento typ panenek patří k druhu zvanému odžima ningjó. Jedná se o realistické panenky japonských žen, které získaly své jméno podle věhlasného výrobce loutek Jirozabura Kodžima. Tato panenka z podsbírek OMGM pochází z přelomu 19. a 20. století. Japonské panenky ningjó v této tobě patřily vedle japonských zbraní a lakovaného zboží k nejoblíbenějším turistickým suvenýrům. V dnešní době však pro svoji nákladnost (i nové stojí 1500 až 2500 USD za kus) již Japonsko prakticky neopouštějí. 

 Japonské kostýmní panenky zvané išimatcu ningjó nejsou dětskými hračkami (i když z hraček původně vycházejí), ale mají důležitou úlohu v tradičním japonském šintoistickém náboženství. Jsou tak častou ozdobou domácích oltářů, kde zastupují duše zemřelých předků. Velkou roli hrají také jako důležitá součást některých šintoistických svátků a festivalů. Mezi ty nejznámější patří šintoistický svátek Hinamacury (Den panenek, či také Den dívek) slavený vždy 3. března či svátek Kodomo no-hi (Den dětí), který se koná každého 5. května.

Tradiční japonské panenky mají i své muzeum. Jmenuje se Muzeum panenek nagašibina a nalézá se v městečku Močigase, prefektuře Tottori na hlavním japonském ostrově Honšú. Kromě rituálních šintoistických panenek nagašibina, zde můžete shlédnout až dalších 1000 druhů všech japonských panenek ningjó. 

Text: Jiří Šlajsna, foto: Dagmar Čechová, Lucie Marková

 

 

 


Další exponáty