Hasičská ochranná maska z doby kolem roku 1900

Exponát měsíce 6 / 2023

Kožená šitá hasičská dýchací maska (respirační přístroj) byla vyrobena v továrně C. B. König na hasičské zboží (Hamburg-Altona, Německo) kolem roku 1900. Je zhotovena z černě natírané hovězí kůže. Celek v sobě skrývá navzájem spojenou přilbu a kožený límec s kapucí, který přikrýval krk a část ramen. U krku jsou zbytky koženého pásku, který sloužil k utažení masky. Z lehkých kovů jsou vyrobeny rámečky dvou odklápěcích obdélných průzorů (zasklených) pro oči a  vrcholový ventil na přilbě. Přívod vzduchu zajišťuje gumová hadice obalená textilem, která je připojena ke kovovému náustku. Zvenku na náustku je vyražený nápis výrobce masky: "RESPIRATIONS APPARAT No. C.B.KÖNIG ALTONA HAMBURG".

Masky byly důležitou pomůckou při hašení požárů v dolech. Používali je zvláště pracovníci báňské záchranné služby. Vzduch do hadic vháněly měchy. Do sbírek starého mosteckého muzea se předmět zřejmě dostal již před rokem 1945. Původní evidenční údaje se však nepodařilo ověřit.

Připravil: Michal Soukup

Konzervace předmětu: Dagmar Čechová

Fotografie: Pavel Krásenský

Oblastní muzeum a galerie v Mostě; podsbírka 23 – Věda, technika a průmyslová výroba, inv. č.: T-00265